Minna Lintala: ”Teollisuuden Vaikuttajat pitää aina heikomman puolta”

2026-10-13T17:05:55+03:0019.10.2026|Ajankohtaista|
Minna Lintala on ehdolla jatkamaan Ylihärmän Skaala IFN:n pääluottamusmiehenä. Heti ensimmäisenä vuonna käydyt neljät muutosneuvottelut olivat kova tulikaste tehtävään.

Teksti: Esa Tuominen
Kuvat: Johannes Tervo

LUOTTAMUSMIESVAALIT 1.11.–31.12.2026

Minna Lintala

  • Koneistaja, ympäristöassistentti
  • Pääluottamusmies
  • Skaala IFN Oy, Ylihärmä
  • Härmän Puusepät ao. 782

Minna Lintalan, 41, tie puuteollisuuden työntekijäksi ei ole ollut aivan suoraviivainen. Hänen työ- ja opiskelu-uraansa on mahtunut niin elintarvikealan opiskelua, pitsanpaistoa kuin laborantin tutkintokin.

Jo 15 vuotta Lintala on työskennellyt Skaala IFN:n Ylihärmän tehtaalla. Koko ajan hänen työpaikkansa on ollut höylästölinjalla, jossa hän toimii koneistajana.

Viime vuonna hänet valittiin yksimielisesti tehtaan pääluottamusmieheksi ja samaan pestiin hän on nyt hakemassa jatkoa.

Pääluottamusmies reissaa ja neuvottelee

Ikkunoita, ovia ja lasituksia valmistava Skaala toimii Pohjanmaalla kolmella paikkakunnalla. Suurin tuotantolaitos on Ylihärmässä ja siellä työskentelee vajaat 200 työntekijää. Alahärmän sisäovitehtaalla on 17 ja Vetelin karmituotannossa vajaat kymmenen työntekijää.

Tuotantolaitokset sijaitsevat hajallaan: Ylihärmästä on Alahärmään kymmenkunta kilometriä, mutta Veteliin peräti 100 kilometriä. Pääluottamusmiehen työ on siis reissuluonteista.

”Nyt on tilanne parantunut sikäli, että tehtaaseen on palkattu kymmenkunta uutta työntekijää.”

Ovien ja ikkunoiden tuotanto on jatkunut aivan viime ajat tasaisena, mutta muutama vuosi sitten käytiin jatkuvasti muutosneuvotteluja. Tehdas eli lomautuskierteessä ja irtisanomisiakin tapahtui.

– Viime vuonna, heti kun olin ryhtynyt pääluottamusmiehen tehtävään, käytiin oitis neljät muutosneuvottelut. Se oli melkoinen tulikaste tähän tehtävään, Lintala muistelee.

– Nyt on tilanne parantunut sikäli, että tehtaaseen on palkattu kymmenkunta uutta työntekijää. Tosin samaan aikaan on tapahtunut eläköitymistäkin, joten työntekijämäärä ei ole juuri noussut. Mutta onneksi ei ole laskenutkaan.

Skaala IFN:llä moni ulkomainen työntekijä on liittynyt Teollisuusliiton jäseneksi, Minna Lintala iloitsee.

Kansainvälisyys haastaa ja palkitsee

Vaikka Skaalan Pohjanmaan tuotantolaitokset sijaitsevat kaukana ”kasvukeskuksista”, vallitsee tehtaalla kansainvälinen meno.

– Meillä on työntekijöitä Venäjältä, Ukrainasta, Puolasta, Romaniasta, Virosta, Burmasta, Italiasta, Thaimaasta… Toivottavasti en unohtanut ketään.

”Venäläiset ja ukrainalaiset tulevat toimeen tehtaalla – maailmantilanteesta huolimatta.”

Kaikki eivät puhu sujuvaa suomea, joten monen kanssa pitää tulla toimeen englanniksi. Lintala kertoo kielitaitonsa parantuneen, kun melkein joka päivä joutuu käyttämään englantia. Eikä englantia tarvita vain tehtaalla, vaan myös asiointi itävaltalaisten omistajien kanssa tapahtuu englannin kielellä.

– Olen ilokseni saanut havaita, että venäläiset ja ukrainalaiset työntekijät tulevat ilman ongelmia toimeen keskenään tehtaalla – maailmantilanteesta huolimatta.

Innokkaana ay-ihmisenä Lintala iloitsee siitä, että moni ulkomainen työntekijä on liittynyt Teollisuusliiton jäseneksi. Venäläiset työntekijät ovat hiukan epäilleet jäsenyyden hyötyjä, mutta ukrainalaiset on saatu mukaan liittoon helpommin.

Puusepänteollisuudessakin joulunpyhät pitäisi saada maksullisiksi arkipyhiksi, Minna Lintala sanoo.

Ympäristöassistenttina kestävyyden puolella

Minna Lintala on vapautettu tuotannosta pääluottamusmiehen tehtäviä hoitamaan kolmeksi päiväksi viikossa. Mutta koska hänen työnsä höylästölinjan koneistajana on vuorotyötä, olisivat työaikajärjestelyt menneet monimutkaisiksi, ellei olisi keksitty asiaan luovaa ratkaisua: Lintalasta tehtiin myös ympäristöassistentti.

– Pääluottamusmiehenä kolme päivää viikossa ja ympäristöassistenttina kaksi. Viimeksi mainitun työnkuvaa ovat kierrätys ja lajittelu.

”Jotta pystyy valvomaan etujaan, on tiedettävä, mitä sopimuksiin ja lakeihin on kirjoitettu.”

Lintala yhdistää siis työssään kaksi tärkeää asiaa: edunvalvonnan ja kestävän kehityksen.

Aloittaessaan pääluottamusmiehenä viime vuonna Lintala ei hypännyt toimeensa aivan ummikkona. Hän oli hankkinut kokemusta edunvalvonnasta toimiessaan pari vuotta varapääluottamusmiehenä.

Yhtenä saavutuksenaan Lintala pitää sitä, että tehtaan palkanmaksussa tapahtui tämän vuoden alussa uudistus. Nyt työntekijöille maksetaan 17 prosentin tuotantopalkkio joka palkanmaksukaudella, vaikka tuotannossa ei päästäisikään tavoitteisiin. Aikaisemmin palkanlisä tasattiin vuoden lopussa.

”Minua miellyttää se, että Teollisuuden Vaikuttajien ryhmä pitää aina heikomman ja sorretun puolta”, Minna Lintala sanoo.

Vaikuttajana sortoa vastaan

Ay-toiminnassaan Minna Lintala on valinnut ryhmäkseen Teollisuuden Vaikuttajat.

– Minua miellyttää se, että ryhmä pitää aina heikomman ja sorretun puolta. Jotta pystyy valvomaan etujaan, on tiedettävä, mitä sopimuksiin ja työlakeihin on kirjoitettu. Tässä on meillä kaikilla paljon työsarkaa.

Vaikka yhtä ja toista on saavutettu, näkee Lintala vielä paljon asioita, joita pitäisi työelämässä korjata.

– Esimerkiksi puusepänteollisuudessa joulunpyhät ovat – jouluaattoa lukuun ottamatta – palkattomia, toisin kuin muissa Teollisuusliiton työehtosopimuksissa. Ne pitäisi saada maksullisiksi arkipyhiksi niin kuin kemian- ja teknologiateollisuudenkin sopimuksissa.

Go to Top