Teollisuusliiton valtuuston Vaikuttajaryhmän jäsenet 2018–2023


Valtuuston 83 jäsenestä Vaikuttajaryhmään kuuluu 29. Valtuuston puheenjohtajista 1. varapuheenjohtaja Tommi Sauvolainen teknologiasektorilta kuuluu Vaikuttajaryhmään.

Teknologiasektori

Harri Asunen
Lahti
asunen.harri@gmail.com
040 723 3837

Ilpo Haaja
Helsinki
ilpo.haaja@helsinkishipyard.fi
040 823 6815

Jarmo Hämäläinen
Kokemäki
jarmo.hamalainen@boliden.com
0400 432 272

Marika Ilola
Kuusjoki
marika.wiman@gmail.com
040 519 2277

Jouni Jussinniemi
Pyhäkumpu
jouni.jussinniemi@fqml.com
044 588 5577

Raimo Kantonen
Sälinkää
raimo.kantonen@metso.com
050 317 1596

Aimo Lahtinen
Halli
aimojlahtinen@gmail.com
040 568 8207

Tarmo Lukkarinen
Jyväskylä
tarmo.lukkarinen@gmail.com
040 839 8862

Jouni Lämpsä
Kajaani
jouni.lampsa68@gmail.com
040 481 7400

Iikka Marttinen
Kotka
iikka.marttinen@sulzer.com
050 363 2862

Markku Nokela
Kuopio
markkunokela@hotmail.com
040 933 5665

Mauri Partanen
Uusikaupunki
mauri.partanen@valmet-automotive.com
040 556 0501

Anssi Piirainen
Imatra
anssi.piirainen@pp.inet.fi
050 373 7817

Kari Purmonen
Ohkola
kari.purmonen@kone.com
040 517 9539

Ari Saukkokoski
Pori
arisaukko1@gmail.com
044 289 3372

Tommi Sauvolainen, valtuustoryhmän pj
Kemi
tommi.sauvolainen@outokumpu.com
040 869 8136

Sanni Taipalus
Vaasa
sanni-1992@hotmail.com
040 840 4477

Pasi Tallila
Virrat
talpaister@gmail.com
040 570 6756

Arto Venäläinen
Kuopio
arto58ven@gmail.com
040 596 9704

Kemian sektori

Anna Andersson
Pohjankuru
anna.andersson@kalevalakoru.fi
044 330 0157

Niina Isomäki
Pori
niina.isomaki@hotmail.com
040 571 0113

Juhani Jara
Viiala
juhani.jara@gmail.com
0400 699 953

Niina Laitinen
Pajulahti
niina.m.jarvinen@gmail.com
044 566 0552

Marko Lähteenmäki
Tampere
apasra@sci.fi
045 671 0607

Ilkka Suvanto
Laitila
ilkka.suvanto@fi.nsg.com
050 441 8039

Puutuotesektori

Kai Hyrynkangas
Harjavalta
kai.hyrynkangas@puustelli.com
050 432 1134

Simo Keto
Punkalaidun
simo.keto@sht-tukku.fi
0400 789 055

Ari Mäläskä
Kemi
amlsk@suomi24.fi
050 069 7577

Nina Päivärinta
Lahti
ninapaivarinta40@gmail.com
0400 762 779