Vaikuttaja Kai Keppola: ”Paljonkin muuttaisin, jos vain muuttaa saisi”

2026-04-09T17:18:27+03:0009.04.2026|Ajankohtaista|
Ylityöksi pitäisi laskea aina aika, joka ylittää työsopimuksessa kirjatun ajan, sanoo pääluottamusmies Kai Keppola. Teollisuuden Vaikuttajien haastattelusarja esittelee Vaikuttajia eri Teollisuusliiton sopimusaloilta ja eri puolilta Suomea.

KAI KEPPOLA

Mekaanikko
Pääluottamusmies
Volvo Finland Ab, Turku
Teollisuusliiton valtuuston jäsen, autoalan tes-neuvottelukunnan jäsen
Lounais-Suomen Teollisuuden Vaikuttajien puheenjohtaja
Lounais-Suomi

Miten sinusta tuli Vaikuttaja?

”Varmasti tapa oli sama kuin niin monella muullakin. Pyydettiin mukaan toimintaan.”

Mitä muuttaisit työelämässä ja työehtosopimuksessa?

”Paljonkin muuttaisin, jos vain muuttaa saisi. Mutta mielestäni voitaisiin aloittaa siitä, että ylityöksi laskettaisiin aina aika, joka ylittää työsopimuksessa kirjatun ajan. Oli se sitten päivittäistä tai viikoittaista. Se ohjaisi tarjoamaan enemmän täysiä tunteja.”

Mitä teet vapaa-ajalla?

”Harrastan politiikkaa ja yhteiskunnallista vaikuttamista niin kunnassa, maakunnassa kuin puolueessa. Yhdistystoiminta on vienyt ison osan vapaa-ajasta. Loppuajan varaan tyttäreni kanssa touhuamiseen.”

Go to Top