Kuntavaalit 2021: Teollisuuden vasemmistolaiset ehdokkaat

Kuntavaalien ennakkoäänestys alkaa 26.5. ja jatkuu 8.6. asti. Varsinainen vaalipäivä on 13.6. Kunnissa päätettävät asiat vaikuttavat monin tavoin tavallisen työntekijän arkeen, ja siksi työläisen kannattaakin äänestää toista työläistä.

>> Lue tästä Teollisuuden Vaikuttajien kuntavaaliteemat 2021

Teollisuuslittolaiset Vasemmistoliiton ehdokkaat aakkosjärjestyksessä kunnittain

AKAA
Juhani Jara
Jorma Kivi
Mika Lohi
Antti Maijala
Mikko Virolainen

ASKOLA
Tero Aaltonen

ESPOO
Petri Marttinen
Kari Uotila

FORSSA
Mikko Ilmén

HAAPAVESI
Juhani Joentakanen
Henna Rytky

HANKASALMI
Kari Häkkinen

HANKO
Timo Jansson
Katja Mäkelä
Raili Peni

HARJAVALTA
Pekka Jortikka
Aulis Mäkinen
Kimmo Mäkinen
Tapio Keinonen

HEINOLA
Jukka Salminen

HELSINKI
Ilpo Haaja
Sami Heikkinen
Henrik Nyholm
Mane Räisänen

HUITTINEN
Reijo Lintunen

HYVINKÄÄ
Heikki Ahtonen
Petri Kärki
Kari Lindgren
Sini Salminen
Mikko Sarajärvi
Iida Ylönen

HÄMEENKYRÖ
Pekka Kiukainen
Miska Vesikko

HÄMEENLINNA
Arttu Jokikota
Aapo Reima
Hanna-Kaisa Rokkanen

II
Juho-Jussi Heinäaho
Tauno Kivelä

IISALMI
Aarne Repo

IMATRA
Sami Repka

JANAKKALA
Ari-Pekka Jaatinen

JOKIOINEN
Jukka Heinämäki
Petri Lehtonen
Jenni Viljanen

JYVÄSKYLÄ
Jorma Muhonen
Matti Pöppönen
Heikki Salomaa

JÄRVENPÄÄ
Jyrki Alapartanen
Mika Korpela
Vesa Kotaviita
Vesa Laitinen
Jussi Nyman

KAARINA
Toni Hongisto
Esa Laakso
Jarno Silvonen

KAJAANI
Antti Hautajoki
Pasi Huotari
Ilpo Kemppainen
Jouni Lämpsä
Jesse Perhovaara
Mervi Pyy

KANGASALA
Heli Kivimäki
Sami Varsell

KANKAANPÄÄ
Raija Koskirana-Pajunen

KARKKILA
Krister Österlund

KEMI
Ensio Moisanen
Ari Mäläskä
Tommi Sauvolainen

KEMINMAA
Helena Halttu
Petri Hyrkäs
Mika Nikula

KEMIÖNSAARI
Esko Antikainen
Kauko Pietikäinen

KIRKKONUMMI
Tuomo Tiitinen
Leo Vartiainen

KITTILÄ
Asko Jussila

KIURUVESI
Sami Piippo

KOKEMÄKI
Tuukka Lähteenmäki
Erkki Murro
Ville Tiljander

KOLARI
Reijo Kontinen
Voitto Vaattovaara

KONTIOLAHTI
Jari Jormalainen

KOTKA
Tapio Anttila
Roosa Mäkinen
Kai Sunila
Pirjo Tujula

KOUVOLA
Janne Hohti
Jari Lakkinen

KUOPIO
Sakari Laitinen

KUUSAMO
Kauno Moilanen

KÄRSÄMÄKI
Juho Karsikas

LAHTI
Nina Päivärinta
Juha Ulmanen

LAUKAA
Ahti Järvinen
Viljo Kumpulainen
Erkki Mikkilä

LEMPÄÄLÄ
Riku Floman
Virva-Mari Rask

LEPPÄVIRTA
Heikki Lauronen

LIETO
Reijo Korhonen
Taru Mäki

LIMINKA
Eero Heikkinen
Jari Mehtälä

LOHJA
Lauri Kalanti
Kari Nieminen
Jukka Seger
Eero Tuhkanen
Mikko Vainio
Raili Viitanen

LOIMAA
Marjut Haapanen
Roni Hollo
Raimo Kuusisto
Virve Pitkänen

LOPPI
Mikko Peura

LOVIISA
Per Hällfors

MASKU
Sirpa Koski
Janne Lehtiö
Isto Virtanen

MIKKELI
Atte Kilpinen
Timo Kuitunen

MUHOS
Ari Kauppinen

MULTIA
Helena Kurvinen

MYNÄMÄKI
Kai Keppola
Jarmo Kytömaa

MÄNTSÄLÄ
Tarik Purho

MÄNTTÄ-VILPPULA
Esko Hakanen
Tuula Kallio
Pentti Paananen

NAANTALI
Kari Ollikainen
Pekka Reponen
Tanja Vesterinen

NAKKILA
Reijo Lahdenperä
Olli-Pekka Laine
Antti Loimainen
Jari Myllykoski
Eero Rantala
Kari Sulonen
Mervi Viinamäki

NOKIA
Seppo Kallio
Topi Kuusisto
Teresa Kvick
Kimmo Lamminsivu
Sari Uusivirta

NURMIJÄRVI
Keijo Pouttu

OULAINEN
Kari Mehtälä

OULU
Marko Penttilä
Tarja Syväys

OUTOKUMPU
Jorma Leskinen
Timo Voutilainen

PAIMIO
Henri Toukonen

PALTAMO
Kari Keränen

PARIKKALA
Niko Viitala

PARKANO
Petri Vahosalmi

PELLO
Johannes Juuso

PIEKSÄMÄKI
Sami Makkonen

PIELAVESI
Timo Pennanen

PIETARSAARI
Mauri Korkeamäki
Teija Löfholm
Vuokko Piippolainen
Tuomo Syri

PIRKKALA
Pekka Hildén
Rauno Lehtinen
Jouni Rasi

PORI
Juha Grönmark
Topi Maanavilja
Jarmo Piiparinen
Ari Saukkokoski
Juho Solala
Jari-Pekka Virtanen

PORVOO
Iiro Granroth
Jari-Antti Sinisaari
Tuomo Tourunen

PUDASJÄRVI
Teemu Ojala
Antti Tihinen

PYHÄJOKI
Matti Nousiainen

PYHÄJÄRVI
Jouni Jussinniemi
Timo Karsikas
Aimo Karvonen
Teuvo Ryhänen
Pasi Vornanen

PÖYTYÄ
Matti Rajala

RAAHE
Teuvo Haverinen
Risto Heinonen
Aleksi Honka
Nelli Koivula
Matti Nikula
Antti Åman

RAASEPORI
Anna Andersson
Jani Borg
Heikki Holappa
Veikko Kauppinen
Seppo Koponen

RAISIO
Juha Jormanainen
Seppo Kalliotie
Eveliina Korpela
Aimo Koskela
Gislain Fabrice Ngandjieu
Risto Rihko
Kari Vesasto

RANTASALMI
Minja Lääperi

RAUMA
Miika Rantanen

RIIHIMÄKI
Risto Leppäranta

RUSKO
Laura Aalto
Jorma Rand

SALLA
Lauri Ainasto

SALO
Marko Aaltonen
Marika Ilola
Harri Jäntti
Santeri Kallio
Jouko Leppälahti
Jaakko Merikko
Petri Nurmi
Taro Turtiainen

SAUVO
Pertti Niemelä

SAVONLINNA
Markku Nykänen
Esa Valkonen

SEINÄJOKI
Juha-Matti Kiviluoma

SIIKAJOKI
Eero Karvonen
Sami Nyman

SIILINJÄRVI
Jukka Halonen
Niina Laitinen

SIMO
Jouni Kalmakoski

SUOMUSSALMI
Riitta Kyllönen
Jukka Seppänen

SÄKYLÄ
Matti Numminen

TAALINTEHDAS
Kauko Pietikäinen

TAIVASSALO
Susanna Merinen

TAMPERE
Jaana Mäkinen
Antti Salonen

TEUVA
Hannu Aho

TORNIO
Merja Aalto
Toni Keränen
Jouni Kurttio
Tuomas Lehtonen
Olavi Parkkila
Olavi Stoor

TURKU
Saana Alanko
Jusa-Martti Ervasti
Merja Hakanen
Eila Hannula
Mara Lehtonen
Turja Lehtonen
Joni Rothström
Ville Saarenketo
Niilo Suojama

TUUSNIEMI
Hannu Hyvärinen
Pekka Martikainen

TUUSULA
Timo Rautarinta

ULVILA
Vesa Lahdenperä

UUSIKAUPUNKI
Pentti Aitamurto
Armi Heimonen
Mauri Partanen

VAASA
Arne Mäenpää
Pekka Pörsti

VALKEAKOSKI
Harri Asikainen
Esko Lehtonen
Ira Lod-Villberg

VANTAA
Markku Kyröläinen
Inka Nokelainen
Martti Paavilainen
Tuomas Suihkonen

VARKAUS
Eero Karvinen

VEHMAA
Saila Kaattari

VIHTI
Emilia Komu

VIMPELI
Jussi-Matti Hilli
Markku Siirilä

VIRRAT
Kimmo Viitanen
Risto Viitanen

YLITORNIO
Martti Koivuranta
Antti Markku
Kari Rantanen

YLIVIESKA
Markku Jylkkä
Ville Laitala
Ahti Törmälä

YLÖJÄRVI
Jari Lehti
Erkki Moisio
Arto Niemistö
Petri Sundvall

YPÄJÄ
Vesa Oja

ÄÄNEKOSKI
Pasi Hartikka
Tiia Turunen

>> Lue tästä Teollisuuden Vaikuttajien kuntavaaliteemat 2021