Yli 60 Metallin Vaikuttajaa kunnanvaltuustoihin

Kuntavaaleissa valittiin kunnan- ja kaupunginvaltuustoihin ainakin 62 Metallin Vaikuttajaa eli metalliliittolaista Vasemmistoliiton listoilta. Vaaleissa oli ehdolla lähes 250 Metallin Vaikuttajaa. Kuntavaalien vaalipäivä oli sunnuntai 9.4.2017 ja ennakkoäänestys toimitettiin 29.3. – 4.4.

Valtuustoihin valitut kunnittain (tilanne 10.4.):

ESPOO
Kari Uotila, kansanedustaja

HAAPAVESI
Tellervo Sirviö, elektroniikkatyöntekijä

HANKO
Raili Peni, eläkeläinen

HARJAVALTA
Tapio Keinonen, työmies

HYVINKÄÄ
Juhani Kouhia, ay-aktiivi, kaupunginvaltuutettu

IKAALINEN
Jukka Mattila, levyseppä

IMATRA
Anssi Piirainen, metallimies

JANAKKALA
Ari-Pekka Jaatinen, rakennus-/telinemies

JOKIOINEN
Jukka Heinämäki, metallimies
Petri Lehtonen, metallityöntekijä
Pauli Myllyoja, asentaja-koneistaja, eläkeläinen
Charlotte Nummenranta, metallityöntekijä, varapääluottamusmies

KAJAANI
Jouni Lämpsä, pääluottamusmies, hitsaaja

KANGASALA
Seppo Talli, laitosmies

KARKKILA
Eino Hellstén, eläkeläinen
Teemu Tuiskula, cnc-koneistaja

KAUHAJOKI
Maria Pietari, särmääjä

KEMINMAA
Helena Halttu, autosihteeri

KEMIÖNSAARI / KIMITOÖN
Esko Antikainen, eläkeläinen/pensionär

KIURUVESI
Sami Piippo, levyseppähitsaaja

KOKEMÄKI
Jari-Matti Välkkynen, työkaluhioja

KOTKA
Pirjo Tujula, levyseppä-hitsaaja

LIMINKA
Eero Heikkinen, cnc-sorvaaja, pääluottamusmies

MASKU
Tiina Hurme, levyseppä

MULTIA
Helena Kurvinen, hitsaaja

NAKKILA
Mervi Viinamäki, hitsaaja

NOKIA
Seppo Kallio, kunnallisneuvos
Mika Ovaskainen, pääluottamusmies

NOUSIAINEN
Raimo Kytömaa, toimitsija

OUTOKUMPU
Timo Voutilainen, levyseppähitsaaja

PALTAMO
Kari Keränen, autoasentaja

PARKANO
Veijo Niemensivu, työmies
Antero Pihlajamäki, metallimies

PIRKKALA
Rauno Lehtinen, jälkikäsittelijä, pääluottamusmies

PYHÄJÄRVI
Jouni Jussinniemi, työsuojeluvaltuutettu
Aimo Karvonen, pääluottamusmies
Martti Savolainen, eläkeläinen

RAAHE
Risto Heinonen, asentaja
Joni Lackström, käyttömies
Asser Siuvatti, eläkeläinen

RAISIO
Juha Jormanainen, pääluottamusmies
Jyrki Yrttiaho, ay-toimitsija, eläkeläinen

RUSKO
Jorma Rand, pääluottamusmies, levyseppähitsaaja

SAUVO
Pertti Niemelä, nc-koneistaja

SIIKAJOKI
Sami Nyman, käyttömies

SODANKYLÄ
Juha Karppinen, prosessinhoitaja
Janni Salmela, kuljettaja

SUONENJOKI
Kimmo Turkki, jigihitsaaja

SÄKYLÄ
Matti Numminen, aluetoimitsija

TEUVA
Hannu Aho, tuotantotyöntekijä

TORNIO
Merja Aalto, vuorottaja
Toni Keränen, pääluottamusmies
Olavi Parkkila, varastotyöntekijä

TURKU
Sauli Saarinen, eläkeläinen
Johannes Yrttiaho, tiedottaja

UUSIKAUPUNKI
Mauri Partanen, pääluottamusmies

VALKEAKOSKI
Esko Laakso, eläkeläinen

VARKAUS
Risto Eklund, putkiseppä

VEHMAA
Saila Kaattari, hitsaaja

YLIVIESKA
Ahti Törmälä, eläkeläinen

YPÄJÄ
Vesa Oja, pääluottamusmies

ÄÄNEKOSKI
Eila Nurmi, tekninen avustaja, eläkeläinen